PATRON SZKOŁY

Ksiądz Antoni Pęksa

Ksiądz Antoni Pęksa – urodził się 8.04.1928r. we wsi Dzwonek. Do VI 1939 roku uczył się w szkole podstawowej, a w czasie II wojny światowej kontynuował naukę na tajnych kompletach. W 1944 roku zaraz po wyzwoleniu rozpoczął naukę w szkole średniej. Jesienią 1947 roku wstąpił do nowicjatu Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich, a w 1948 roku podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie koło Warszawy na Wydziale Filozofii i Teologii.

Tam też w 1953 roku otrzymał z rąk ks. Biskupa Zygmunta Choromańskiego święcenia kapłańskie i rozpoczął kapłańską pracę w Poznaniu, Wadowicach, Łodzi, Czarnockiej Górze, Szczecinie i Ostrołęce.

W służbie duszpasterskiej koncentrował się na pracy z dziećmi i młodzieżą, opiece nad chorymi. Jako honorowy kapelan kultywował ułańskie tradycje 5 Pułku organizując coroczne uroczyste zjazdy byłych żołnierzy tego pułku. Zwieńczeniem jego pracy jest wybudowana w Laskowcu kaplica – ośrodek duszpasterski. Zmarł nagle na zawał serca 27 września 1997.