Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu

Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
Plan lekcji
Zestaw podręczników
  Rekrutacja
Karty zgłoszeń
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Szkoła współpracy"

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

30 kwietnia 2013 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się święta upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Uczniowie klasy 0 oraz IV - VI przygotowali pod kierunkiem nauczycieli uroczystą akademię upamiętniającą to wielkie wydarzenie. W czasie uroczystości uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, śpiewali piosenki patriotyczne. Nie zapomnieliśmy również o kotylionach dając wyraz temu, że patriotyzm, barwy narodowe mogą być źródłem radości i dumy.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Na zakończenie uroczystości Pani dyrektor Małgorzata Pieczyńska zaprezentowała zebranym nagrodę, jaka otrzymała nasza szkoła, od Związku Kurpiów. Nagrody trafiły do osób i instytucji, które wyróżniają się lub promują region kurpiowski, chronią dziedzictwo kulturowe oraz pracują na rzecz rozwoju ziemi kurpiowskiej. Nasza szkoła otrzymała to wyróżnienie w kategorii - edukacja regionalna.

[Rozmiar: 7120 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]