Spotkanie z miłośnikiem Kurpiowszczyzny

17 maja 2013 roku gościł w naszej szkole znany regionalista, poeta, działacz kultury, założyciel i działacz Związku Kurpiów pan Tadeusz Grec. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wygłoszonego przez niego wykładu na temat gwary kurpiowskiej. Dowiedzieli się, że największym osiągnięciem pana Greca jest wieloletnia współpraca z profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Iowa w Stanach Zjednoczonych Jerzym Rubachem, językoznawcą, fonologiem, nad graficznym opracowaniem pisowni gwary kurpiowskiej i ustaleniem fonetycznego brzmienia poszczególnych liter. Efektem wieloletniej współpracy była publikacja „Zasad pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego”. Jest to drugie tego typu opracowanie dialektu w Polsce, po języku kaszubskim.

Uczestnicy spotkania ćwiczyli pod kierunkiem niezwykłego nauczyciela wymowę poszczególnych głosek w gwarze kurpiowskiej, powtarzali za regionalistą fragmenty wierszy. Gość za-ciekawił słuchaczy recytacją wierszy w gwarze kurpiowskiej. Zaśpiewał też pieśni kurpiowskie. Następnie odczytał zgromadzonym dwa napisane przez siebie wiersze. Uczniowie na-grodzili poetę gromkimi brawami.

Oprócz ogromnej wiedzy dotyczącej niematerialnej kultury Kurpiów pan T. Grec podarował nam też opracowane zasady pisowni literackiego dialektu kurpiowskiego oraz napisane przez siebie utwory poetyckie. Chętnie wysłuchał recytacji w gwarze kurpiowskiej wierszy Marianny Staśkiewicz w wykonaniu Izabeli Duszak z klasy czwartej i Natalii Mróz z klasy szóstej. Pochwalił za dobre „mazurzenie” i udzielił wskazówek, nad czym jeszcze należy popracować.

Dwie godziny spotkania minęły bardzo szybko w ciepłej i przyjacielskiej atmosferze. Pani dyrektor Małgorzata Pieczyńska podziękowała panu Grecowi za ciekawą lekcję mającą na celu ocalenie mowy kurpiowskiej przed zapomnieniem i wyraziła nadzieję, że znany regionalista zechce w przyszłości odwiedzić naszą szkołę jeszcze nie raz.