Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu

Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
Plan lekcji
Zestaw podręczników
  Rekrutacja
Karty zgłoszeń
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Szkoła współpracy"

Dzień Kultury Kurpiowskiej

[Rozmiar: 213889 bajtów]

21 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Dzień Kultury Kurpiowskiej pod hasłem „NA KURPIOWSKĄ NUTĘ”. Współorganizatorami uroczystości byli: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Związek Kurpiów, Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu oraz Wójt Gminy Rzekuń.
W programie imprezy znalazła się prelekcja na temat tradycji i obrzędów wielkanocnych na Kurpiach wygłoszona przez panią Katarzynę Mróz z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Następnie odbyły się dwa konkursy gminne - recytatorski i śpiewaczy gwarą kurpiowską, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Rzekuń.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Podczas obrad komisji można było posłuchać muzyki ludowej na żywo i pięknych pieśni kurpiowskich w wykonaniu uczennic klasy trzeciej – Emilki Kowalczyk „W kadzidlańskim boru” i Kingi Perzanowskiej „Przy dolinie rzecka płynie”. Komisja konkursowa w składzie: Pani Iwona Chorążewicz – Zyśk – wiceprezes Związku Kurpiów, Pani Katarzyna Mróz – kierownik działu etnograficznego MKK w Ostrołęce, Pani Agnieszka Majdecka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu, Pani Czesława Lewandowska – twórczyni ludowa, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia.
Konkurs recytatorski (klasy IV – VI):
I miejsce - Jakub Bednarczyk, Szkoła Podstawowa w Drwęczy
II miejsce - Izabela Dzbeńska, Zespół Szkół w Ołdakach, Natalia Mróz, Szkoła Podstawowa w Laskowcu
III miejsce - Julia Tofel, Szkoła Podstawowa w Borawem
Wyróżnienia: Jakub Gniazdowski, Szkoła Podstawowa w Dzbeninie, Zuzanna Frydrych, Szkoła Podstawowa w Rzekuniu.
Konkursu śpiewaczy (klasy 0 – III):
I miejsce - Natalia Karpińska, Szkoła Podstawowa w Laskowcu
II miejsce - Natalia Szulc, Szkoła Podstawowa w Rzekuniu, Aleksandra Zyśk, Szkoła Podstawowa w Dzbeninie.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody oraz dyplomy wręczył Pan Wójt Stanisław Godzina.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Nie zapomnieliśmy również o pierwszym dniu wiosny. Uczniowie zaprezentowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny „Pierwszy Dzień Wiosny” i udali się nad rzekę Narew z Marzanną, aby pożegnać zimę.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Podczas Dnia Kultury Kurpiowskiej słuchaliśmy muzyki ludowej na żywo w wykonaniu pana Grzegorza Chorążewicza (harmonia pedałowa) i pana Wiesława Kuskowskiego (bębenek) i zwiedzić stoiska, na których swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: Pani Czesława Lewandowska i Pani Matra Krukowska (palma), Pan Wiesław Kuskowski (wikliniarstwo), Pani Aleksandra Oślicka (wycinanka), Pani Urszula Kaliszewska (pszczelarstwo), Pani Aldona Stepnowska i Pani Edyta Morawska (koronkarstwo). Uczestnicy imprezy mogli skosztować jadła kurpiowskiego. Placek drożdżowy, chleb swojski ze smalcem i ogórkiem kiszonym bardzo wszystkim smakowały.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Społeczność szkoły i mieszkańcy naszej miejscowości wzięli również udział w warsztatach ludowych: palma i wycinanka kurpiowska. Wykonane przez uczniów wycinanki zdobią szkolny korytarz, a palmy, które podobały się zaproszonemu Księdzu Andrzejowi dzieci zaniosą w Niedzielę Palmową do tutejszego kościoła.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Najserdeczniejsze podziękowania składamy również rodzicom i wszystkim zaangażowanym osobom za udzieloną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Dnia Kultury Kurpiowskiej.

[Rozmiar: 7120 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]