Dzień Kultury Kurpiowskiej

21 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Dzień Kultury Kurpiowskiej pod hasłem „NA KURPIOWSKĄ NUTĘ”. Współorganizatorami uroczystości byli: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Związek Kurpiów, Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu oraz Wójt Gminy Rzekuń.
W programie imprezy znalazła się prelekcja na temat tradycji i obrzędów wielkanocnych na Kurpiach wygłoszona przez panią Katarzynę Mróz z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Następnie odbyły się dwa konkursy gminne - recytatorski i śpiewaczy gwarą kurpiowską, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Rzekuń.

Podczas obrad komisji można było posłuchać muzyki ludowej na żywo i pięknych pieśni kurpiowskich w wykonaniu uczennic klasy trzeciej – Emilki Kowalczyk „W kadzidlańskim boru” i Kingi Perzanowskiej „Przy dolinie rzecka płynie”. Komisja konkursowa w składzie: Pani Iwona Chorążewicz – Zyśk – wiceprezes Związku Kurpiów, Pani Katarzyna Mróz – kierownik działu etnograficznego MKK w Ostrołęce, Pani Agnieszka Majdecka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu, Pani Czesława Lewandowska – twórczyni ludowa, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia.
Konkurs recytatorski (klasy IV – VI):
I miejsce - Jakub Bednarczyk, Szkoła Podstawowa w Drwęczy
II miejsce - Izabela Dzbeńska, Zespół Szkół w Ołdakach, Natalia Mróz, Szkoła Podstawowa w Laskowcu
III miejsce - Julia Tofel, Szkoła Podstawowa w Borawem
Wyróżnienia: Jakub Gniazdowski, Szkoła Podstawowa w Dzbeninie, Zuzanna Frydrych, Szkoła Podstawowa w Rzekuniu.
Konkursu śpiewaczy (klasy 0 – III):
I miejsce - Natalia Karpińska, Szkoła Podstawowa w Laskowcu
II miejsce - Natalia Szulc, Szkoła Podstawowa w Rzekuniu, Aleksandra Zyśk, Szkoła Podstawowa w Dzbeninie.

Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody oraz dyplomy wręczył Pan Wójt Stanisław Godzina.

Nie zapomnieliśmy również o pierwszym dniu wiosny. Uczniowie zaprezentowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny „Pierwszy Dzień Wiosny” i udali się nad rzekę Narew z Marzanną, aby pożegnać zimę.

Podczas Dnia Kultury Kurpiowskiej słuchaliśmy muzyki ludowej na żywo w wykonaniu pana Grzegorza Chorążewicza (harmonia pedałowa) i pana Wiesława Kuskowskiego (bębenek) i zwiedzić stoiska, na których swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: Pani Czesława Lewandowska i Pani Matra Krukowska (palma), Pan Wiesław Kuskowski (wikliniarstwo), Pani Aleksandra Oślicka (wycinanka), Pani Urszula Kaliszewska (pszczelarstwo), Pani Aldona Stepnowska i Pani Edyta Morawska (koronkarstwo). Uczestnicy imprezy mogli skosztować jadła kurpiowskiego. Placek drożdżowy, chleb swojski ze smalcem i ogórkiem kiszonym bardzo wszystkim smakowały.

Społeczność szkoły i mieszkańcy naszej miejscowości wzięli również udział w warsztatach ludowych: palma i wycinanka kurpiowska. Wykonane przez uczniów wycinanki zdobią szkolny korytarz, a palmy, które podobały się zaproszonemu Księdzu Andrzejowi dzieci zaniosą w Niedzielę Palmową do tutejszego kościoła.

Najserdeczniejsze podziękowania składamy również rodzicom i wszystkim zaangażowanym osobom za udzieloną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Dnia Kultury Kurpiowskiej.