Dzień Patrona

27 września 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole kolejną, tym razem 20 rocznicę śmierci patrona szkoły księdza Antoniego Pęksy. Obchody uroczystości rozpoczęły się w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce - Wojciechowicach o godz. 16:30 wspólnym różańcem, po którym odprawiona została Msza Święta dziękczynna koncelebrowana przez ks. dziekana Wiesława Białczaka, ks. Michała Borowskiego i ks. Andrzeja Narwojsza za życie śp. ks. Antoniego. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Patrona Szkoły. Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do szkoły w Laskowcu, by wziąć udział w wieczornicy „Ksiądz Antoni Pęksa - Przyjaciel z nieba”.

Pani dyrektor Małgorzata Pieczyńska powitała bardzo serdecznie przybyłych gości: ks. Michała Borowskiego - proboszcza parafii św. Wojciecha w Ostrołęce, ks. Andrzeja Narwojsza, Stanisława Godzinę - Wójta Gminy Rzekuń, Panią Bożenę Jaskólską - Sekretarza Gminy Rzekuń, Pana Mariana Grzegorczyka - Dyrektora Zakładu Obsługi Gminy, Pana Jerzego Konopkę - Radnego Gminy Rzekuń, Pana Rafała Pupka - Radnego Gminy Rzekuń, Pana Jerzego Gierwatowskiego - Sołtysa wsi Laskowiec, Panią Wiesławę Katarzynę Gałka - Prezesa Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, Pana Roberta Chorowicza - Prezesa Oddziału ZNP w Ostrołęce, Pana Krzysztofa Dawida - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Borawym, Panią Małgorzatę Cichocką - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie, Panią Danutę Dąbrowską – Dyrektora Przedszkola Samorządowego w Rzekuniu, Panią Lidię Gontarz - Dyrektora Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego im. Ks. Jana Twardowskiego, Panią Małgorzatę Lubecką -Dyrektora Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu, Pana Cezarego Łomiaka - Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu, Panią Beatę Mierzejewską - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy, Panią Magdalenę Mieszkowską –Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Generała Józefa Bema w Rzekuniu, Pana Grzegorza Żebrowskiego - Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, Panią Agnieszkę Majdecką – Dyrektora Biblioteki Gminnej w Rzekuniu, Panią Teresę Sagałę – Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu, Panią Sylwię Orzech - opiekuna świetlicy socjoterapeutycznej, Panią Irenę Cyran, byłą dyrektor Szkoły Podstawowej w Laskowcu, Panią Barbarę Mrozek, rodzinę Ks. A. Pęksy - Panią Annę Duch z dziećmi, Pana Edwarda Pęksę z rodziną, Pana Krzysztofa Pęksę z dziećmi, Przyjaciół szkoły: Panią Czesławę Lewandowską, Panią Teresę Chrostowską, Państwa Kazimierę i Józefa Grodów, Panią Kazimierę Kalenik, Panią Marię Górską i innych przybyłych gości.”.

Po oficjalnym powitaniu gości, uczeń klasy VII Antoni Fabisiewicz rozpoczął uroczystość, cytując słowa ks. J. Twardowskiego: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Przypomniał, jak bliski jest nam Patron naszej szkoły. Zaprosił również do obejrzenia montażu słowno-muzycznego , przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem p. Ewy Białobrzeskiej i p. Katarzyny Grzybowskiej, która zadbała o piękną oprawę muzyczną. Uczniowie klas IV-VII wraz z absolwentem, uczniem II klasy II LO w Ostrołęce, Mateuszem Opęchowskim, który wcielił się w postać księdza , przybliżyli nam najważniejsze momenty z życia naszego Patrona.

Po części artystycznej prowadzący zaprosił wszystkich do obejrzenia krótkiej prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Wspomnienia o ks. Antonim”, przygotowanej przez p. Rafała Kochańskiego. Trwając dalej w atmosferze tego pięknego wieczoru została wspólnie odśpiewana, znana wszystkim, pieśń „ Barka” . Przyszedł też czas podziękowań i przemówień. Pani dyrektor Małgorzata Pieczyńska podziękowała naszym artystom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uroczystości, wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie oraz zaprosiła do wygłaszania wspomnień o ks. Antonim. Głos zabrało wielu gości. Wzruszeni wracali myślami do czasów, w których żył ks. Antoni i czynił wiele dobra, którego nie sposób zapomnieć i wymienić.

Na koniec prowadzący uroczystość Antek, uczeń klasy VII zachęcił wszystkich do głębokich refleksji oraz do naśladowania pięknej postawy, którą prezentował nasz patron słowami Wincentego Pallottiego: „Chciałbym być wszystkim dla wszystkich, pokarmem dla głodnych, napojem dla spragnionych, odzieniem dla zziębniętych”.

EB