Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu

Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
Plan lekcji
Zestaw podręczników
  Rekrutacja
Karty zgłoszeń
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Szkoła współpracy"

IV GMINNY KONKURS KURPIOWSKI
„NA KURPIOWSKĄ NUTĘ”

[Rozmiar: 213889 bajtów]

W dniu 7 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole IV Gminny Konkurs Kurpiowski „Na Kurpiowską Nutę”. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: A – pieśń/piosenka kurpiowska (uczniowie klas 0-III) i B – wiersz gwarą (uczniowie klas IV-VI).


[Rozmiar: 213889 bajtów]

O godzinie 9.00 uczniowie pod opieką swoich wychowawców zgromadzili się na sali gimnastycznej. Pani dyrektor, Małgorzata Pieczyńska powitała przybyłych, a pani Maria Kulczyk z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce o wygłosiła prelekcję o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych na Kurpiach.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

W pierwszej części konkursu wystąpiło siedmioro uczestników konkursu śpiewaczego, uczniów z klas 0 – III ze szkół z terenu Gminy Rzekuń. Występy dzieci były nagradzane gromkimi brawami, a publiczność z uwagą i zainteresowaniem słuchała piosenek śpiewanych gwarą kurpiowską. Następnie swoje umiejętności w recytacji wiersza gwarą kurpiowską zaprezentowali starsi uczestnicy konkursu, uczniowie klas IV-VI.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po występach wszystkich uczestników konkursu ogłoszono 30-minutową przerwę, w czasie której komisja udała się na obrady, a uczestnicy spotkania zwiedzali stoiska z rękodziełem ludowym.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Chwile przerwy umilali Panowie Andrzej Staśkiewicz oraz Henryk Ćwintal grając na instrumentach ludowych. Wszyscy zostali poczęstowani tradycyjnym jadłem kurpiowskim – chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz plackiem drożdżowym. Dzieci z oddziału „0”, zaprezentowały liczne wiersze i piosenki o Świętach Wielkanocnych. Nie zabrakło też elementów tańców ludowych, których nauczyła dzieci ich wychowawczyni, Pani Marianna Zalewska.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po przerwie Pani dyrektor Małgorzata Pieczyńska powitała Wójta Gminy Rzekuń, Pana Stanisława Godzinę, który przybył do naszej szkoły aby wręczyć nagrody laureatom, a uczniowie z klasy III wręczyli gościom własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne oraz karty z życzeniami świątecznymi w imieniu całej społeczności naszej szkoły. Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała za organizację dzisiejszej uroczystości wszystkim nauczycielom, a rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tak dużego przedsięwzięcia.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

UM

[Rozmiar: 7120 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]