IV GMINNY KONKURS KURPIOWSKI
„NA KURPIOWSKĄ NUTĘ”

W dniu 7 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole IV Gminny Konkurs Kurpiowski „Na Kurpiowską Nutę”. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: A – pieśń/piosenka kurpiowska (uczniowie klas 0-III) i B – wiersz gwarą (uczniowie klas IV-VI).

O godzinie 9.00 uczniowie pod opieką swoich wychowawców zgromadzili się na sali gimnastycznej. Pani dyrektor, Małgorzata Pieczyńska powitała przybyłych, a pani Maria Kulczyk z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce o wygłosiła prelekcję o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych na Kurpiach.

W pierwszej części konkursu wystąpiło siedmioro uczestników konkursu śpiewaczego, uczniów z klas 0 – III ze szkół z terenu Gminy Rzekuń. Występy dzieci były nagradzane gromkimi brawami, a publiczność z uwagą i zainteresowaniem słuchała piosenek śpiewanych gwarą kurpiowską. Następnie swoje umiejętności w recytacji wiersza gwarą kurpiowską zaprezentowali starsi uczestnicy konkursu, uczniowie klas IV-VI.

Po występach wszystkich uczestników konkursu ogłoszono 30-minutową przerwę, w czasie której komisja udała się na obrady, a uczestnicy spotkania zwiedzali stoiska z rękodziełem ludowym.

Chwile przerwy umilali Panowie Andrzej Staśkiewicz oraz Henryk Ćwintal grając na instrumentach ludowych. Wszyscy zostali poczęstowani tradycyjnym jadłem kurpiowskim – chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz plackiem drożdżowym. Dzieci z oddziału „0”, zaprezentowały liczne wiersze i piosenki o Świętach Wielkanocnych. Nie zabrakło też elementów tańców ludowych, których nauczyła dzieci ich wychowawczyni, Pani Marianna Zalewska.

Po przerwie Pani dyrektor Małgorzata Pieczyńska powitała Wójta Gminy Rzekuń, Pana Stanisława Godzinę, który przybył do naszej szkoły aby wręczyć nagrody laureatom, a uczniowie z klasy III wręczyli gościom własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne oraz karty z życzeniami świątecznymi w imieniu całej społeczności naszej szkoły. Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała za organizację dzisiejszej uroczystości wszystkim nauczycielom, a rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tak dużego przedsięwzięcia.

UM