Warsztaty na temat „Energia w dobrych rękach”

Dlaczego prąd „płynie”, a mimo to wcale nie jest mokry? Jak może „kopnąć”, skoro nie ma nóg? Czym w ogóle jest prąd i jakie ma właściwości? Dzisiaj dowiedzieli się tego uczniowie naszej szkoły podczas warsztatów przeprowadzonych w ramach akcji „Energia w dobrych rękach. PSE i Aldesa Nowa Energia dla Mazowsza, Warmii i Mazur”.

Pod okiem doświadczonych trenerów dzieci samodzielnie przeprowadzały eksperymenty naukowe wykorzystując takie zjawiska jak indukcja elektryczna, elektrostatyka, przewodnictwo i wiele innych. Biorąc udział w kreatywnych zabawach dowiedziały się skąd się bierze prąd i jak trafia do naszych domów. W trakcie zajęć poznały też zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz racjonalnego i ekologicznego gospodarowania energią.

Podczas warsztatów czas mijał w zawrotnym tempie. No bo jak tu nie być zachwyconym, kiedy swoim palcem można wyprodukować pioruny i zobaczyć jak kolegom i koleżankom włosy unoszą się w górę pod wpływem prądu. Uczestnicy mieli też okazję „wyprodukować” własnoręcznie prąd i na własnej skórze zaobserwować, że każdy człowiek to taka mała elektrownia, która czasem też razi prądem innych. Uczniowie nauczyli się również bezpiecznie obchodzić się z prądem i dowiedzieli się gdzie najlepiej schronić się w czasie burzy.

Po zakończeniu emocjonujących warsztatów uczniowie otrzymali w nagrodę wspaniałe upominki: świecące długopisy, tańczące kwiatki i latarki ładowane siłą dłoni. Wychodzili z zajęć podekscytowani i bogatsi w wiele nowych doświadczeń.

UM