Ogólnopolski konkurs plastyczno – literacki „Szkoła marzeń”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno – literackim pod hasłem „Szkoła marzeń” organizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. dzieci Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy konkursu mieli przedstawić swoją wizję i oczekiwania wobec szkoły jako miejsca przyjaznego uczniom. Mogli to zrobić w dowolnej formie, zarówno plastycznej, jak i literackiej.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 7,5 tys. uczestników z całej Polski, a na etapie okręgowym w jego przeprowadzenie zaangażowało się 91 biur senatorskich i poselskich. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 662 prace zarówno plastyczne, jak i literackie. Zdaniem organizatorów prace zgłoszone na konkurs mogą się stać cenną wskazówką i inspiracją dla osób związanych z edukacją. Z naszej szkoły na konkurs wpłynęło 6 prac literackich i 19 prac plastycznych. Prace zostały dostarczone do Biura Poselskiego Posła Andrzeja Kani.

Do finału zakwalifikowano z naszej szkoły łącznie 13 prac – 4 prace literackie i 9 prac plastycznych. Finaliści wraz z opiekunami, Panią Joanną Jezior i Panią Urszulą Majkowską zostali zaproszeni na ogłoszenie wyników do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w dniu 15 czerwca 2015 roku. Sponsorem wyjazdu było Biuro Poselskie Posła Andrzeja Kani.

Finalistami konkursu „Szkoła marzeń” w kategorii prac plastycznych zostali:
 Natalia Jakacka, uczennica klasy I
 Oliwia Kaczmarczyk, uczennica klasy I
 Rozalia Groda, uczennica klasy I
 Alicja Rzepa, uczennica klasy I
 Zofia Próchnicka, uczennica klasy II
 Maja Piechocińska, uczennica klasy IV
 Emila Kowalczyk, uczennica klasy V
 Magdalena Opęchowska, uczennica klasy VI
 Dominika Prusaczyk, uczennica klasy VI

Finalistami konkursu „Szkoła marzeń” w kategorii prac literackich zostali:
 Krzysztof Kalenik, uczeń klasy II
 Kinga Perzanowska, uczennica klasy VI
 Dominika Misiak, uczennica klasy VI
 Izabela Duszak, uczennica klasy VI

Po dotarciu do Sejmu i Senatu uczniowie wraz z opiekunami zostali zaprowadzeni do Sali Kolumnowej, gdzie zostali powitani przez parlamentarzystów. Przed wejściem do sali każdy uczestnik konkursu został obdarowany drobnymi upominkami. Następnie przedstawiciele ambasad Iranu, Łotwy i Słowenii mówili o swoich krajach, a także o obowiązujących w nich systemach szkolnictwa. Po przemówieniach zostały ogłoszone wyniki konkursu, a laureatom wręczono nagrody i dyplomy.

Po zasadniczej uroczystości goście zostali podzieleni na grupy, które kolejno spotykały się z parlamentarzystami wręczającymi dyplomy za udział w konkursie. Uczniom z naszej szkoły dyplomy wręczała prof. Alicja Chybicka, Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się na zwiedzanie Sejmu i Senatu. W Sali Plenarnej Senatu RP uczniowie wzięli udział w głosowaniu zasiadając na fotelach Senatorów RP. W Sali Sejmowej poznaliśmy historię tego miejsca, zapoznaliśmy się z układem sali i dowiedzieliśmy się, które fotele zajmują Prezydent RP oraz przedstawiciele poszczególnych partii.

Dzień był pełen emocji ze względu na możliwość zobaczenia z bliska osób i miejsc, które na co dzień oglądamy w telewizji. Była to też żywa lekcja demokracji i patriotyzmu w miejscu, które jest sercem państwa polskiego.

UM