Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu

Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
Plan lekcji
Zestaw podręczników
  Rekrutacja
Karty zgłoszeń
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Szkoła współpracy"

Spotkanie z marynarzami w Ołdakach

[Rozmiar: 213889 bajtów]

10 października 2013 roku gościliśmy w Zespole Szkół w Ołdakch. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej. O godzinie 9:00 zajęliśmy miejsca na sali gimnastycznej. Powitała nas dyrektor szkoły pani Anna Lenkiewicz – Choinka i przedstawiła niecodziennych gości w wojskowych mundurach.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Marynarze przybliżyli nam tradycje bojowe 1. Morskiego Pułku Strzelców, którzy w 1920 roku walczyli w obronie miejscowości położonych na terenie naszej gminy. Dowiedzieliśmy się, że łącznie w walkach o Ostrołękę, Rzekuń, Nową Wieś, Susk, Zabiele, Teodorowo, Laskowiec, Przytuły zginęło 53 marynarzy z 1 batalionu Pułku Morskiego. Ich ciała pogrzebano na polu walki. Po zakończeniu wojny ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po zakończeniu prelekcji zgromadzeni uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Chcieli się dowiedzieć, jakiej broni dawniej używano, czy istniały w tamtych czasach czołgi, który okręt był najszybszy, jaką rolę odegrał okręt ORP Błyskawica itp. Nie na wszystkie pytania otrzymali odpowiedzi, ponieważ niektóre z nich dotyczyły informacji niejawnych.

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po zakończonym spotkaniu uczniowie naszej szkoły zrobili pamiątkowe zdjęcie z marynarzami i wraz z opiekunami wrócili do szkoły na kolejne lekcje.


KG

[Rozmiar: 7120 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]