Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu

Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
Plan lekcji
Zestaw podręczników
  Rekrutacja
Karty zgłoszeń
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Szkoła współpracy"

„Życie jest podróżą”

[Rozmiar: 213889 bajtów]

16 stycznia 2014 roku gościliśmy w naszej szkole panią Martę Harzyńską, która opowiadała uczniom klas IV – VI o swoich podróżach po kontynencie azjatyckim. Podczas trwającego dwie godziny spotkania mieliśmy możliwość oglądania zdjęć z niezwykłych zakątków świata, który nie zawsze wygląda pięknie i kolorowo. Dowiedzieliśmy się sporo o ludziach mieszkających w odwiedzanych przez panią Martę krajach, ich życiu, kulturze, zwyczajach. Uczniom bardzo podobały się opowieści o egzotycznych zwierzętach.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Oglądając zdjęcia, zazdrościli podróżniczce jazdy na wielbłądzie, przytulania się do dorosłego tygrysa, spotkania ze słoniem, świętymi krowami, przygód na pustyni i niesamowitych widoków, które mogła podziwiać w czasie swoich wyjazdów. Największe emocje wywołały u słuchających opowieści o jedzonku. Wszyscy zobaczyli, jakie „robaczki” jada się w różnych miejscach naszego świata. Pani Marta zdradziła, że w smaku przypominają frytki i zapewniała, że są smaczne i pożywne. Wierzymy jej na słowo, ale próbować raczej byśmy nie chcieli.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Na zakończenie spotkania nasz gość przygotował niespodziankę. Mogliśmy podziwiać trzy rodzaje materiału na sari – tradycyjną część garderoby noszoną przez kobiety w Indiach, którego się nie zszywa, ale odpowiednio upina. Pani Marta poprosiła uczniów, aby wybrali osobę, na której zaprezentuje sposób zakładania sari. Wybór padł na Panią Katarzynę Grzybowską. Została ona opleciona pasem materiału mierzącym około sześć metrów i zaprezentowała strój noszony przez indyjskie kobiety. Materiał był naprawdę piękny.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Chwile spędzone z panią Martą Harzyńską upłynęły niezwykle szybko. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały. Mamy nadzieję, że podróżniczka jeszcze nas odwiedzi i opowie o kolejnych wyprawach, zachęcając tym samym uczniów do odwiedzania nieznanych zakątków naszego kraju i świata, bo jak powiedział Św. Augustyn: „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”.


KG

[Rozmiar: 7120 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]