Dzień Kultury Kurpiowskiej pod hasłem „Na kurpiowską nutę”

W Szkole Podstawowej nr 1 imienia Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu od lat kultywowane są tradycje i zwyczaje kurpiowskie. 24 marca 2014 roku zorganizowano imprezę lokalną połączoną z II Gminnym Konkursem Kurpiowskim. Patronatami tej ważnej w życiu społeczności Laskowca uroczystości byli: Wójt Gminy Rzekuń, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Związek Kurpiów, Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu.

O godzinie 9:00 zgromadzonych na holu szkolnym powitała dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Pieczyńska. Spośród zaproszonych gości szkołę swoją obecnością zaszczycili:
– Wójt Gminy Rzekuń- Pan Stanisław Godzina,
– Pani K. Mróz – kierownik Działu Etnograficznego MKK w Ostrołęce,
– Pan H. Gadomski - kurpiowski etnomuzykolog i regionalista,
– Pani A. Majdecka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu,
– Pani T. Sagała – pracownik Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu,
– Ksiądz A. Narwojsz

Następnie rozpoczął się II Gminny Konkurs Kurpiowski Gwarą. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. W kategorii A (śpiewanie piosenki kurpiowskiej gwarą) zaprezentowało się czworo uczniów z klas 0-III. W kategorii B (gadka gwarą kurpiowską) swoje umiejętności prezentowało pięcioro uczniów z klas IV-VI.

Komisja konkursowa w składzie: Pan Henryk Gadomski, Pani Katarzyna Mróz, Pani Agnieszka Majdecka i Pani Czesława Lewandowska nie miała łatwego zadania, gdyż wszyscy uczestnicy bardzo dobrze przygotowali się do swoich występów.
Laureatami konkursu w kategorii A zostali:
I miejsce Natalia Jakacka, uczennica klasy „0” Szkoły Podstawowej w Laskowcu
II miejsce Natalia Piersa, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Dzbeninie
III miejsce Karolina Dulewicz, uczennica klasy II Zespołu Szkół w Ołdakach
W kategorii B laureatami zostali:
I miejsce Adam Dudziak, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Borawem
II miejsce Jakub Bednarczyk, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Drwęczy
III miejsce Izabela Marcińczyk, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Laskowcu

Nagrody i dyplomy dla zwycięzców oraz pozostałych uczestników konkursu ufundowali: Szkoła Podstawowa nr 1 w Laskowcu, Wójt Gminy Rzekuń oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wręczenia nagród i dyplomów dokonali Wójt Gminy Rzekuń, Pan Stanisław Godzina oraz przewodniczący komisji konkursowej, Pan Henryk Gadomski.

W przerwie wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani tradycyjnym jadłem kurpiowskim – plackiem drożdżowym oraz chlebem razowym ze smalcem i ogórkiem. W przerwie można było tez obejrzeć stoiska twórców ludowych, zakupić ich wyjątkowe i barwne wyroby oraz porozmawiać o ich trudnym rzemiośle. Na stoiskach podziwiano wyroby z bursztynu, miodu, wikliny, przepiękne pisanki wykonane różnymi technikami, wyroby koronkarskie.

O godzinie 12:00 rozpoczęły się warsztaty ludowe pod okiem zaproszonych twórców ludowych. Najmłodsze dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału zerowego ozdabiały jajka owijając je włóczką, bibułą i sitowiem pod kierunkiem twórczyni ludowej, Pani Czesławy Lewandowskiej. Dzieciom pomagały też ich wychowawczynie oraz rodzice i dziadkowie.

UM