Święto 5 Pułku Ułanów Zasławskich

W dniu 22 września jak co roku obchodziliśmy Święto 5 Pułku Ułanów Zasławskich, które przypada na trzecią niedzielę września. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w której oprócz pocztów sztandarowych wzięli udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. W uroczystościach wziął udział również poczet sztandarowy naszej szkoły.

Po mszy, w asyście orkiestry wojskowej z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, chorągwi 5 Pułku, pocztów sztandarowych instytucji samorządowych, szkół i organizacji oraz stowarzyszeń zgromadzeni goście przemaszerowali pod pomnik upamiętniający żołnierzy z 5 Pułku Ułanów Zasławskich przy ul. I Armii Wojska Polskiego.

Zebrani pod pomnikiem uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowego referatu historycznego, a następnie byli świadkami uroczystego ślubowania złożonego przez uczniów klas pierwszych o profilu wojskowym ZSZ Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich wśród których można było odnaleźć absolwentów naszej szkoły.

Po odczytaniu apelu pamięci żołnierze z Ośrodka Szkolenia Poligonowego wojsk lądowych Orzysz w Bemowie Piskim oddali salwę honorową a przybyłe na uroczystość delegacje, a wśród nich i naszej szkoły z panią dyrektor Małgorzatą Pieczyńską, złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 5 Pułk Ułanów Zasławskich.

Oficjalne uroczystości zakończyły się przemarszem orkiestry i pocztów sztandarowych oraz gości na teren ZSZ Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich gdzie odbyły się pokazy musztry oraz jazdy konnej. Możliwe było również zwiedzanie Izby Tradycji 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

WS